O přemýšlení, o čase a Rimbaudovi

7. listopadu 2012 v 15:51 | Elandorn |  Umělecké články
Víte, přemýšlela jsem. Je to pozoruhodné, ale přemýšlím často. A to o spoustě různých věcí. Někdy přemýšlím tolik, že nejsem schopná normálně fungovat a v noci nejsem schopná usnout. Z toho přehršle myšlenek, které bych všechny chtěla obsáhnout, uchopit a popsat. Je to jako velký příval. Jako velká řeka, která si plení cestu vpřed a nikdy se nezastaví. Všechna ta slova, dojmy a pocity se vzájemně prolínají, propojují a sami sebou prostupují jako jednotlivé proudy a tvoří tak jednu unikátní a velkolepou symfonii.


Občas si říkám, jak teď tak studuju to současné umění, že bych taky mohla tohle imaginativní a pozoruhodné cosi v mé hlavě, co se neustále pokouším popsat a stále se nedaří a nedaří, také prohlásit za umění, no ne? Dnešní velkolepé moderní umění je přece také povětšinou o myšlence (a často navíc ještě velice stupidní), protože vše co mělo být zobrazeno, už bylo zobrazeno, vše co mělo být řečeno bylo řečeno a vše co mělo být cítěno, už je dávno hudbou minulosti, dnešní člověk přece už dávno nic necítí. A navíc, na zachycení okamžiku máme dnes už úplně jiné páky, tak proč se zdržovat něčím tak přízemním jako je výtvarné umění?


Problém s mým projektem by byl ale zřejmě ten, že je umístěn jen v mé mysli a je tedy neviditelný. Ale co? Třeba bych byla povýšena na nového inovátora, který definitivně vyměnil skutečný prostor (dnes už se ani nedá mluvit o plátnu, to už vážně ve výtvarném umění nefrčí) za vlastní mysl. Nebylo by to skvělé? Není to přece přesně to, kam nás dnešní doba tlačí? Pryč z reality, pryč z prostoru, který se stává nadbytečným a postupně neobyvatelným?


Často teď vzpomínám na Rimbauda, který prohlásil, že láska musí být znovu objevena. Od té doby uběhlo už docela mnoho let a já se pořád zarputile, tvrdohlavě a vzpurně ptám sama sebe: A byla objevena? Podařilo se mu proniknout svým slavným rozrušováním smyslů do světa vidoucího? Možná ano, ale jestli ne, udělal to někdo po něm? Nebo láska stále čeká, spí v zámku porostlém šípkovým keřem a nezbývá jí než doufat? Protože jestli ano, co bude s námi? Rimbaud se na nás vykašlal, přestal psát tak brzy… Kdo jí tedy vysvobodí?


Možná bych posunula jeho myšlenku ještě dál. Svět musí být znovu objeven. Protože se ztrácí a my nevíme co s ním. Míhá se nám před očima, doba se zrychluje a zrychluje… Tenkrát když si futuristé mysleli, že tohle je ta skvělá moderní rychlá doba, nedovedli si ani představit, že by se čas mohl ještě více posunout, že by to šlo ještě rychleji. Ani já dnes si to nedovedu představit. Čas se pro mě za chvíli zastaví. Protože ztratí svůj účel.


A tak myslím na ten čas. Myslím a myslím. A on plyne. Plyne jako řeka, jako proud pozoruhodné a mocné symfonie. Máte někdy podobný pocit? Přemýšlíte tak, že ani nejste schopni fungovat, nemůžete ani usnout, z toho přehršle myšlenek. A čas plyne jako proud řeky. Možná už chápu…. Proč Arthur celý život někam utíkal. A jen když byl na cestě, jen tehdy byl šťastný. Snažil se dostihnout ten čas a s ní i svět. Nebo se aspoň snažil v něm neztratit. Nebo snad ještě něco víc? Snažil se něco nalézt? Něco, co čas, ten krutý a nelítostný nedostižný vládce, to něco, co jako jediné nesvazuje??

"Našel jsem ji!
Co?
Věčnou zem,
Je to moře, co se snoubí
Se Sluncem." J.A.Rimbaud


Kromě prvního obrázku to nejsou fotky přímo Rimbauda, ale je na nich Leonardo DiCaprio, který si Arthura zahrál ve filmu Total Eclipse z roku 1995. Myslím, že si nemohli vybrat lepšího herce. DiCaprio to zahrál geniálně a je mu i tak podobný! Andělský rošťák...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | 12. listopadu 2012 v 21:49 | Reagovat

O jé. To je taková krása. Tolik myšlenek, nápadů, smutku a naděje! Piš, piš.=) Aspoň budu lépe vědět, jak se vlastně máš a o ti vrtá hlavou.=)

2 Elandorn Elandorn | Web | 13. listopadu 2012 v 13:30 | Reagovat

Jéé děkuji :) Jo, je to takový náhled do mé hlavy a jsem ráda, že se líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama