Hádanka - Nevědomí

5. února 2013 v 23:30 | Elandorn |  Úvahy
Dám Vám hádanku. Je speciální. Chtěla bych, aby jste si ji přečetli a odpověděli na poslední otázku. Soustřeďte se. "Bude tam?"

Teď konečně vím, jak chutná nekonečno. Je to tma rozprostírající se všude kolem. Nekonečná plocha, nekonečné nevidomí, prázdná skutečnost. To jediné co jste schopni vnímat, jste vy sami. Vaše vlastní, jediná existence.
Připadá vám, jakoby se vzduch okolo vás tetelil.
Pak se z ničeho začíná vykreslovat most. Jakoby ho někdo načrtával bílou tužkou. Tvary jsou nedokonalé, jen nahozené, ale přesné. Most vytvořený z čar, ukotvený v prázdnotě se klene nad hustou tmou a jeho hrany září jako bílé paprsky.
Je to jediná věc uprostřed nekonečna, jediná věc v nicotě. A vy stojíte na něm.
Zpoza tmy rázně vystupují těla lamp se stejným rukopisem. Jedna podruhé se staví na stráž po okrajích mostu, jedna podruhé se rozsvěcují a jako malé majáky vrhají do prázdna provazce světla prorážející si cestu skrz. Svítí jako lampiony, jako moře hvězd na hladině.
A vy stále stojíte na mostě a zpozorováváte, nahlížejíce do světel, že se vzduch opravdu chvěje.
Najednou vám to přijde tak kouzelné. Jste sami. Sami ve svém rozostřeném světě. Jste volní. Už se nebojíte. Stále máte obavy, ale nešílíte strachy jako vyplašené zvíře. To proto, že vás zaměstnala nová myšlenka, které právě vyplňuje všechny prostory ve vaší hlavě: Co je na druhé straně mostu? Mám ho přejít? První, automatická odpověď je "Ano", ale kdo ví co tam je. Proč bych měl?
Nepatřičně černá tma a nepatřičně bílá barva obrysu mostu a kuželů světel je tak nepřirozená, že to nemůže být skutečný svět. Ale co se tím mění? Není to o to ještě horší?
Mám jít na druhou stranu? Nikdo mě k tomu nenutí. Jsem tu jen já, nikdo jiný. Tohle všechno je jen projekce mého nevědomí. Když to ale neudělám, zůstanu tu stát navždy?
Vzduch se třese. Protože se třesu já.
Chci, aby na druhé straně byla kouzelná zahrada. Se zelenou trávou a košatými jabloněmi. Bude tam?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 René Watzl René Watzl | E-mail | 28. ledna 2014 v 4:30 | Reagovat

Tak to je moc krásný a hluboký...uff

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama