Můj týden s Marylin

14. srpna 2013 v 0:54 | Elandorn |  ČLÁNKY
Bylo na ní něco neuchopitelně úžasného. Snad jen odstín jejího pohledu, stín jejích rtů, něco v očích… Co na ní bylo tak krásného? Jistě byla krásná, velice krásná, ale osobně jsem si vždycky myslela, že uměla nejlépe ze všech žen v historii, ze sebe krásnou ženu udělat. Intuice. A absolutní cit pro estetiku. Mohla být klidně umělcem, hodiny se dívala na umělecká díla, která zobrazovala božskou krásu, ale rozhodla se být herečkou. Z uměleckých děl čerpala inspiraci. A dokázala je dokonale přivést k životu. Naprosto dokonale zpodobnit. Uměla to lépe, než kdokoli jiný na světě. Být krásná jako antické bohyně z obrazů. Ale jaká jinak byla? Marylin Monroe? Když zrovna nezpodobňovala dokonalou krásu?
Vždycky mi přišla úžasná. Miluju tu ženu. Když jsem se jako malá holčička ptala své matky, kdo je to ta Marylin, jejíž obrázek jsem patrně někde zahlédla, řekla mi tenkrát s obrovskou samozřejmostí: "No to byla přece nejkrásnější žena všech dob."
Před několika dny jsem byla na výstavě, která měla ukazovat celou její osobnost. Byly tam fotky, videa, šaty… Popravdě nic mě nezaujalo tolik jako kopie jejích zápisků do deníku (kromě pár Warholových obrazů, na které jsem zírala dlouhé minuty..). Psala o spoustě věcí, ale hlavně o životě, svých pocitech, bolesti, smutku, bytí… Nebyly to žádné hloupé plky. Ta dívka musela být vážně velice inteligentní!
A zrovna jsem viděla film, který natočili vcelku nedávno a který si sliboval velké Oskarové úspěchy. Nakonec asi nebyly až tak veliké, ale tím líp… Někdy jsem pěkně kritická k tomu, co akademie vybere za pseudoumělecké věci, na které se po Oskarech už nikdo ani nepodívá… Ale třeba jsem zaujatá…
Můj týden s Marylin byl úžasný! Krásně čistě jemný, ale hluboký a drásavý… pro mě snad ještě víc působivý, protože jsem prostě viděla sebe. Vážně, ta dívka jsem já.. Jen ne tak krásná samozřejmě. Ale v těch citových věcech jako přes kopírák… Což asi není úplně dobře, protože co jsem tak pochopila, tak ji tam líčí jako opravdu zoufalý případ… Ale co se dá dělat…
Nevím, nechce se mi tu rozepisovat, jak ji tam vidí. Nechce se mi tu rozepisovat, jak se vidím já… Přečtěte si moje věci a podívejte se na ten film. Kombinací toho všeho, pak máte to, co jsem tu nenapsala.

Ale určitě se na to podívejte. Ne jen kvůli mně. Ten film je skvělý. Opravdu. Čistá, křehká, umělecká krása. Jako Marylin sama.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama