Jen pár odboček

31. října 2013 v 16:33 | Elandorn |  Umělecké články
Sedím v kavárně. Jak jinak po ránu, je to totiž vždy takové malé okouzlení všedního dne. A třeba to zní konzumně. Ta možnost radovat se z možnosti pít ne příliš dobrou kávu a neobratně si ukrajovat malou dezertní vidličkou hruškový koláč, ale člověk by měl v životě vždycky hledat ty malé radosti, díky kterým je šťastný. Kdo tohle řekl? Netuším, ale určitě nejsem první, kdo vyslovuje teorii malých radostí. Je to něco tak přirozeného pro lidské bytí. A přesto to přirozené není. Možná by se to mělo učit. Skutečnost, že by se člověk měl radovat.
A přemýšlím. Proč malé děti vždycky tak pláčou, když je maminky oblékají? Určitě existuje nějaký důvod. Myslím, že ty si mi jednou řekl, že je to tím, že musí být v tu chvíli moc v klidu a nehybné, aby nasoukaly ručku do rukávu a to je jim moc nepříjemné. Asi se mi líbí, že máš na všechno názor, mladý intelektuál s dlouhými vlasy.
A to malé hodné dítě, chlapeček, kterého si ještě před chvilkou podávaly slečny prodavačky za pultem a ono na ně poulilo své doširoka otevřené oči a ani nešpitlo, teď natahuje a vzlyká. Maminka si toho nevšímá, dál dělá ze svého chovance maličkého eskymáčka, protože se dnes ochladilo. Natahuje mu svetr, bundu, kuklí ho do šály a kapuci, až není skoro vůbec vidět.
Trvá to ale jen chvilku a už je to pryč. Děti žijí přítomností. V okamžiku zapomínají svoje velké trápení, pro to, aby mohly dál žít. Někdy jsou moc moudré.
Dítěti byl dán dudlík a ono teď spokojeně dudá. Vlastně je to úplně dokonale vytvořené slovo "dudat". To dítě to opravdu dělá. Špulí malou pusu a dudlík se s vytřešťenýma očima pohybuje tam a zpět. Je to fascinující.
Přichází zima, lidé chodí v kabátech a maminka se spokojeným zabaleným uzlíčkem pestrobarevných látek, které kdysi bývaly dítětem, vyráží do ulic města velkoměsta, Prahy se spoustou věží. Je ráno a bude hezky a já srkám ne příliš dobrou kávu a dezertní vidličkou neobratně krájím hruškový koláč.
Je ráno a já sedím v kavárně. Je to vždycky takové malé okouzlení a představení pro všední den.

Přeju spokojené chumlání do kabátů,

Vaše ADEL

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama